SBK Miller, ΕΔ1: O Smrz πολύ γρήγορος!
Βροχή, κρύο και αέρας στο Miller
Νέα 27/05/2012 - 09:51

Ο 6ος γύρος του Πρωταθλήματος των Superbikes ξεκίνησε στο Miller με βροχή, χαμηλές θερμοκρασίες και δυνατό αέρα! Όλοι οι οδηγοί βγήκαν στην πίστα με βρεγμένα και ο Jakub Smrz ήταν αυτός που σημείωσε τον καλύτερο χρόνο, με 2.02.138. Ο Smrz ήταν εντυπωσιακός στο βρεγμένο και από τα μισά των ελεύθερων πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε παρά μόνο στα τελευταία λεπτά, όταν οι Rea και Checa έκαναν την αντεπίθεσή τους, η οποία όμως αποκρούστηκε από τον Τσέχο, ο οποίος αρχικά έκανε 2.04 και στην συνέχεια έριξε άλλα δυο δευτερόλεπτα τον χρόνο του.

Κανείς δεν κατάφερε να πλησιάσει τον χρόνο του πολύ δυνατού Smrz, με τον δεύτερο Melandri να μένει πίσω του με 2.7 δευτερόλεπτα διαφοράς! Ο Sylvain Guintoli κατάφερε με τον τελευταίο του γύρο να σκαρφαλώσει στην 3η θέση, ενώ ο Badovini ήρθε τέταρτος στην κατάταξη, αφήνοντας πίσω του τον Πρωταθλητή Checa!

Ο νεοφερμένος Niccolo Canepa ήταν η έκπληξη των πρώτων ελευθέρων, τερματίζοντας στην 6η θέση – όντας στην κορυφή της λίστας στην αρχή της διαδικασίας – ακολουθούμενος από έναν άλλο οδηγό της Ducati, τον Davide Giugliano. O Sykes, o οποίος συνήθως τα πάει καλά στο βρεγμένο, περιορίστηκε στην 8η θέση στα πρώτα ελεύθερα, πάνω από 4 δευτερόλεπτα διαφοράς από τον πρώτο, ενώ οι Rea και Laverty συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα οδηγών.

Να σημειώσουμε ότι ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Max Biaggi, ολοκλήρωσε μόλις 4 γύρους στο σύνολο και έμεινε πολύ πίσω, στην 20η θέση της κατάταξης, πάνω από 11 δευτερόλεπτα διαφοράς από τον πρώτο! Όπως έγινε αργότερα γνωστό, ο Ιταλός αντιμετώπισε ένα πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του και γι' αυτό δεν κατάφερε να κάνει περισσότερους γύρους.