SBK Jerez Test: Ημέρα 1η
Μπροστά η Ducati με τους Giugliano-Davies!
Νέα 01/04/2014 - 15:21

Οι περισσότεροι αναβάτες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος SBK επέστρεψαν στη δράση, με την Ducati να κυριαρχεί την πρώτη ημέρα του ιδιωτικού τεστ στην πίστα της Jerez. Πέντε ήταν οι ομάδες που ταξίδεψαν μέχρι την ισπανική πίστα, ενώ απομένουν λίγες ημέρες μέχρι την έναρξη του δεύτερου γύρου στην Aragon.

Η Ducati επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, με τους Davide Giugliano και Chaz Davies να αποδεικνύουν τα σημαντικά βήματα που έγιναν στην εξέλιξη, κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Ταχύτερος όλων ήταν ο Davide Giugliano, με διαφορά λίγο πάνω από τέσσερα δευτερόλεπτα από τον ομόσταυλό του και με χρόνο 1:41.056.

Στη δεύτερη θέση ο Chaz Davies πάνω και αυτός στην 1199 Panigale, με χρόνο 1:41.468, ενώ στην τρίτη θέση συναντάμε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Tom Sykes, πάνω στην Kawasaki του και σχεδόν μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον πρώτο.

Ο Jonathan Rea - ο οποίος δεν αγωνίστηκε στην Jerez το 2013 - πήρε την τέταρτη θέση πάνω στην Pata Honda του, μπροστά από την καλύτερη Aprilia, αυτή του Sylvain Guintoli και την Suzuki του rookie Alex Lowes που είχε καλό ρυθμό, παρά τον τραυματισμένο του αστράγαλο.

Πιο πίσω ακολούθησαν οι Marco Melandri, Loris Baz, Leon Haslam και ο νικητής του πρώτου αγώνα στο Phillip Island, Eugene Laverty. Ο David Salom έκανε τον 11ο χρόνο και ήταν η μοναδική EVO μοτοσυκλέτα (Kawasaki) που έδωσε το παρόν στην ισπανική πίστα.