SBK: Ακυρώθηκε (πάλι) ο Γύρος της Μόσχας
Το Ημερολόγιο Αγώνων μειώθηκε σε 13 Γύρους
Νέα 12/02/2015 - 14:24

Το Ημερολόγιο Αγώνων του 2015 για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα SBK μειώθηκε στους 13 Γύρους.

Ο Ρωσικός Γύρος, ο οποίος είχε προγραμματιστεί για τις 5 Ιουλίου, ακυρώθηκε μετά την αδυναμία του διοργανωτή - YMS Promotion - να δώσει τις απαραίτητες εγγυήσεις σύμφωνα με το συμβόλαιο.

Επιπρόσθετα, μετά από τα παραπάνω νέα, έγινε γνωστό ότι η Yakhnich Motorsport έχασε τη θέση της στη σχάρα εκκίνησης, μιας και αυτή ήταν άμεσα συνδεδεμένη με το Γύρο της Ρωσίας.

Η ακύρωση αυτή δεν αποτελεί ιδιαίτερη έκπληξη. Ο Ρωσικός Γύρος είναι κληρονομιά των τελευταίων χρόνων από την Infront, που ήταν ο διοργανωτής του Πρωταθλήματος μέχρι που ανέλαβε η Dorna.

Η Infront είχε υπογράψει 10ετές συμβόλαιο με την YMS Promotion, ωστόσο οι προστριβές της Ευρώπης με την Ρωσία για το θέμα της Ουκρανίας και διάφορα τοπικά μικροπολιτικά ζητήματα, κατέστησαν αδύνατον να διοργανωθεί Γύρος εκεί.

Πατώντας εδώ, μπορείτε να δείτε το ανανεωμένο Ημερολόγιο Αγώνων για το 2015.