5ος Αγώνας - Γαλλία (Le Mans)
Αυστραλία Moto3: Κέρδισε ο Oliveira
Κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για Τίτλο!
Νέα 18/10/2015 - 08:20

Σ’ έναν δραματικό αγώνα με πολλές πτώσεις, ήταν ο Miguel Oliveira αυτός που κατάφερε να πάρει τους 25β για τέταρτη φορά φέτος!

Αυτό σημαίνει ότι διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάκτηση του Τίτλου, ειδικά μετά τις πτώσεις των Danny Kent και Enea Bastianini!

Οι δυο προαναφερθέντες δεν ήταν οι μόνοι που έπεσαν, καθώς από τους 35 αναβάτες που συμμετείχαν στο σημερινό αγώνα, μόνο οι 19 τερμάτισαν!

Ίσως ο μεγάλος άτυχος του αγώνα σήμερα να ήταν ο Danny Kent. Ο Βρετανός έφτασε στο Phillip Island με διαφορά 56 βαθμών από τον Bastianini.

Ο Kent ξεκίνησε από την έβδομη θέση μετά την ποινή έξι θέσεων στο grid που δέχτηκε χτες, αλλά γρήγορα κατάφερε να ανέβει σε θέση βάθρου!

Όμως οι ελπίδες του για να εξασφαλίσει τον Τίτλο από το Phillip Island έσβησαν όταν ο Antonelli τον χτύπησε από πίσω και τον οδήγησε στην πτώση. Τότε έπεσε και ο Bastianini.

Ο Kent θα μπορούσε και πάλι να πάρει τον Τίτλο, αν ο Oliveira όμως δεν τερμάτιζε σε θέση βάθρου.

Ο Πορτογάλος όμως συνέχισε ένα μίνι σερί βάθρων που έχει στους τελευταίους τέσσερεις Γύρους και κατάφερε να πάρει την τέταρτη φετινή του νίκη.

Έτσι το Πρωτάθλημα παραμένει ανοιχτό, με τον Πορτογάλο να περνάει στη δεύτερη θέση εις βάρος του Bastianini.

Το slipstreaming είχε την τιμητική του στην ευθεία των 900 μέτρων και η πρώτη θέση άλλαζε συνεχώς χέρια!

Όπως πάντα ο τελευταίος γύρος συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, εκεί που πολύ έξυπνα κινήθηκε ο Oliveira κι έδωσε τη νίκη στην ΚΤΜ που έχει κερδίσει όλους τους αγώνες της Moto3 στο Phillip Island!

Έξυπνα κινήθηκε και ο Vazquez, ο οποίος κατάφερε στο τέλος με το slipstreaming να πάρει τη δεύτερη θέση από τον Brad Binder, που συμπλήρωσε το βάθρο.

Άτυχος ήταν ο Jorge Navarro, ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει το τρίτο συνεχόμενο βάθρο του, χάνοντας πολύ με το slipstreaming στο τέλος.

Ο Kornfeil έκανε καλό αγώνα και παρά το ότι βγήκε εκτός πίστας στα μισά περίπου του αγώνα, πήρε την πέμπτη θέση.

Ο Fenati χτύπησε από πίσω τον Kornfeil στον τελευταίο γύρο, χωρίς να υπάρξει πτώση. Ο Ιταλός όμως έχασε έδαφος και τερμάτισε στην έκτη θέση.

Με τις πολλές πτώσεις αρκετοί ήταν αυτοί που πήραν δυνατά αποτελέσματα, κάτι πολύ δύσκολο υπό κανονικές συνθήκες.

Ο Oettl κέρδισε τη μάχη για την έβδομη θέση κι έμεινε μπροστά από τους Isaac Vinales και Alexis Masbou.

Ο Remy Gardner κατάφερε να πάρει τους πρώτους του βαθμούς μπαίνοντας στη δεκάδα, με την Herrera να μένει 11η για ελάχιστα χιλιοστά.

Για την Herrera, η εντέκατη θέση στο σημερινό αγώνα είναι το καλύτερό της αποτέλεσμα στην Moto3.

Αυστραλία Moto2: Επιβλητική νίκη για Rins!

Αυστραλία: Μάχη Marquez-Lorenzo!