Assen Moto3: Ιστορικός Αγώνας!
Πρώτη νίκη για Bagnaia-Mahindra, 1ο βάθρο για Migno!
Νέα 26/06/2016 - 15:23

Ιστορική στιγμή για την Mahindra και τον Fransesco Bagnaia, ο οποίος κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη και την πρώτη νίκη της Mahindra στην Moto3!

Ήταν ο 800ος αγώνας της μικρής κατηγορίας και η πρώτη φορά που έγινε Κυριακή στην Ολλανδική πίστα!

Σε μια τόσο ιστορική στιγμή, δεν θα μπορούσε παρά να μας αποζημιώσει η κατηγορία μ’ έναν φανταστικό αγώνα!

Και ήταν πράγματι φοβερός μέχρι το τέλος, με συνεχείς μάχες, πτώσεις και διαφορές μόλις μερικών χιλιοστών του δευτερολέπτου στο τέλος!

Ο Bagnaia ήταν ο μεγάλος νικητής με διαφορά μόλις 18χιλ του δευτερολέπτου και είναι η πρώτη φορά που η Mahindra σπάει την κυριαρχία των Honda και KTM στην κατηγορία!

Ο Di Giannantonio έκανε τρομερό αγώνα και πανηγύρισε το δεύτερο βάθρο της καριέρας του, μένοντας πάντα κοντά στο μπροστινό γκρουπ.

Έχοντας πάρει τους πρώτους του βαθμούς μόλις στο Mugello, ο Di Giannantonio έδειξε και πάλι πόσο ρόλο παίζει η αυτοπεποίθηση και η ψυχολογία!

Κανονικά ο Di Giannantonio πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην τρίτη θέση αλλά ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Ο λόγος ήταν ότι ο Migno τιμωρήθηκε μετά το τέλος του αγώνα για επικίνδυνη προσπέραση.

Παρά την τιμωρία του όμως, ο Andrea Migno κατάφερε να πάρει το πρώτο του βάθρο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

Από την πλευρά του ο Fenati είχε ξεκινήσει πάρα πολύ δυνατά και πάλευε για μεγάλο διάστημα για την πρώτη θέση!

Στο τέλος έμεινε τέταρτος αλλά και με διαφορά μόλις 84χιλ από την κορυφή! Οι διαφορές των έξι πρώτων ήταν εντυπωσιακά μικρές!

Ο Niccolo Antonelli που ανέβασε ρυθμό μετά το πρώτο μισό του αγώνα έμεινε πέμπτος και πολύ κοντά του - στην 6η θέση - ο Danilo!

Οι δυο ομόσταυλοι έκαναν εξαιρετικό αγώνα και ήταν η τρίτη Honda στις πρώτες έξι θέσεις!

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Brad Binder έμεινε μπροστά, έδωσε μάχες αλλά εφτά γύρους πριν το τέλος παραλίγο να πέσει.

Το έσωσε, αλλά έπεσε στην 13η θέση και τελικά τερμάτισε 12ος, πήρε βαθμούς και κρατά την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη.

Για μια ακόμη φορά η «κατάρα» του poleman στην Moto3 χτύπησε και ο Enea Bastianini - από την pole - έγινε ο 13ος οδηγός που ξεκινά πρώτος και δεν νικά!

Προσπαθώντας να περάσει στην εσωτερική του Bulega, ο Bastianini δεν κράτησε τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας του κι έπεσε.

Ο δυνατός Aron Canet μέχρι και χτες, είχε - μετά τις κατατακτήριες - ακόμα μια πτώση και έληξε άδοξα τον αγώνα του Ισπανού.

Assen Moto2: Ιαπωνικός θρίαμβος!

Assen MotoGP: Ζέσταμα