Διαβάστε πως θα διαμορφωθεί το grid αύριο
Νέα 25/03/2017 - 19:40

Οι διοργανωτές έκαναν τα πάντα για να μπορέσουμε να δούμε λίγη δράση σήμερα, ωστόσο αυτό δεν ήταν δυνατόν λόγω της βροχής που έπεσε νωρίτερα στο Qatar.

Στην πραγματικότητα η καταρρακτώδης βροχή έπεφτε ασταμάτητα από χτες το βράδυ και σταμάτησε μόλις σήμερα το μεσημέρι.

Η πίστα αρχικά ήταν πολύ βρεγμένη και οι διοργανωτές αποφάσισαν να δώσουν ένα έξτρα 20λεπτο στους οδηγούς της μεγάλης κατηγορίας.

Αυτό για να εκτιμήσουν την κατάσταση της πίστας στο βρεγμένο.

Από τη στιγμή όμως που κάποια σημεία της πίστας άρχισαν να στεγνώνουν, αυτή η ιδέα άρχισε να εγκαταλείπεται.

Επιπλέον, το πρόβλημα ήταν το πολύ νερό (και με βάθος) στις αμμοπαγίδες, οι οποίες κάλλιστα θα μπορούσαν να λέγονται νεροπαγίδες σήμερα!

Όλα αυτά οδήγησαν στην ακύρωση των έξτρα ελεύθερων δοκιμών της μεγάλης κατηγορίας.

Από εκεί και πέρα όλοι περιμέναμε να δούμε αν θα υπάρχει δράση. Οι κριτές και οι άνθρωποι της πίστας κατέβαλαν υπεράνθρωπες προσπάθειες να απομακρύνουν τα λιμνάζοντα νερά.

Σε κάποια σημεία των αμμοπαγίδων τα νερά είχαν φύγει, όπως και σε αρκετά σημεία της πίστας, όμως υπήρχαν και ορισμένα κομμάτια επικίνδυνα.

Οι διοργανωτές αρχικά ρίσκαραν και ανακοίνωσαν ότι στις 19:30 ώρα Ελλάδας θα έμπαιναν στην πίστα οι αναβάτες της μεγάλης κατηγορίας για τις ΕΔ4.

Αυτό από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι ήταν ένα φιλόδοξο σχέδιο και τελικά, παρά τις υπερπροσπάθειες που έκαναν όλοι, οδηγηθήκαμε στην ακύρωση.

Έτσι λοιπόν δεν θα υπάρξει καθόλου δράση σήμερα, ούτε ΕΔ4 της μεγάλης κατηγορίας, ούτε κατατακτήριες δοκιμές όλων των κατηγοριών.

Οι οδηγοί της MotoGP/Moto2/Moto3 θα πάρουν θέση στο σχηματισμό εκκίνησης των αυριανών αγώνων με βάση τα συνδυασμένα αποτελέσματά τους στις ΕΔ.

Έτσι στη μεγάλη κατηγορία θα ξεκινήσει από την pole ο Maverick Vinales, στη μεσαία ο Franco Morbidelli και στη μικρή ο Jorge Martin.

Το πρόγραμμα των αυριανών αγώνων δεν αλλάζει, τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας και πάντα ανάλογα με τις διαθέσεις του καιρού.

Να σημειωθεί ότι αύριο όλες οι κατηγορίες θα έχουν ένα επιπλέον 10λεπτο στο ζέσταμά τους πριν τους αγώνες.

Capirossi: Οι αναβάτες θ’ αποφασίσουν!

Καρτ: 2ος γύρος Κατατακτήριες Δοκιμές