Ο Marc Marquez στέφθηκε Πρωταθλητής στο Motegi
Με διαφορά 102 βαθμούς από τον δεύτερο
Νέα 22/10/2018 - 13:09

Δελτίο Τύπου

Ο Marc Marquez στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής για το 2018 στο Motegi

Ο Marc Marquez κατέκτησε μία απίστευτη νίκη χθες στο Twin Ring Motegi και ανακηρύχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP για το 2018, παρουσία του Προέδρου και CEO της Honda κ. Takahiro Hachigo, ο οποίος συνόδευσε τον Ισπανό στο βάθρο, ενώ απομένουν τρεις αγώνες μέχρι την ολοκλήρωση της αγωνιστικής χρονιάς.

Έχοντας εκκινήσει από την 6η θέση ο Marc κατάφερε να κερδίσει αμέσως τέσσερις θέσεις, να ανέβει στη 2η και να δώσει μάχη με το διεκδικητή του τίτλου Andrea Dovizioso και τον αναβάτη της Honda Cal Crutchlow σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δύο γύρους πριν το τέλος, ο Ιταλός αναβάτης είχε μια πτώση αμέσως μετά το προσπέρασμα του Marc, ο οποίος ετοιμαζόταν για μία αναμέτρηση μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Με αυτή την όγδοη νίκη μέσα στη χρονιά και 69η της καριέρας του σε όλες τις κατηγορίες, ο Marquez έγινε ο νεαρότερος αναβάτης στην ιστορία με επτά Παγκόσμια Πρωταθλήματα (2010 στα 125cc, 2012 στη Moto2 και 2013, 2014, 2016, 2017 και 2018 στη MotoGP). Και μάλιστα όλα αυτά σε ηλικία 25 ετών και 246 ημερών καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Mike Hailwood, ο οποίος ήταν 26 ετών και 140 ημερών όταν κατέκτησε τον έβδομο τίτλο του το 1966, στα 350cc.

Ο Dani Pedrosa ξεκίνησε τον αγώνα από την 11η θέση, ανέβηκε στην 8η στο τέλος του πρώτου γύρου αλλά δυσκολεύτηκε να κρατήσει καλό ρυθμό και δεν κατάφερε να βελτιώσει τη θέση του στη συνέχεια.

Η σημερινή νίκη του Marc αύξησε τη διαφορά της Honda στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στους 47 βαθμούς από τον δεύτερο και εκείνη της Repsol Honda στους 51 βαθμούς στην κατάταξη των ομάδων.

.

Marc Marquez #93 - ΝΙΚΗΤΗΣ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ MOTOGP 2018

“Αισθάνομαι πραγματικά πολύ καλά! Θα έλεγα ότι ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα, ή καλύτερα, ότι ζω ένα όνειρο. Είναι κάτι πολύ ξεχωριστό, εδώ με την ομάδα μου, όλους τους ανθρώπους της Honda και του HRC, την οικογένεια και τους συνεργάτες μου. Αυτή ήταν μία εξαιρετική χρονιά και από την Aragon και μετά, είχα τη γεύση του τίτλου, τον φανταζόμουν, επειδή ήταν πολύ κοντά.

Μετά κατάλαβα ότι αυτό δεν ήταν το στιλ μου και ότι χρειαζόμουν ένα επιπλέον κίνητρο, οπότε έβαλα στόχο να κατακτήσω τον τίτλο με την πρώτη ευκαιρία εδώ στο Motegi παίρνοντας τη νίκη.

Αυτή η πίστα ήταν ιδιαίτερα δύσκολη να το καταφέρω αυτό, όμως φαίνεται ότι όταν είμαι υπό πίεση αισθάνομαι καλύτερα στη μοτοσυκλέτα!

Σήμερα ο αγώνας εξελίχθηκε όπως περίμενα. Ήμουν έτοιμος για μία καλή εκκίνηση και για μερικά άμεσα προσπεράσματα. Ανέβηκα στη δεύτερη θέση στο τέλος του πρώτου γύρου και μετά κατάφερα να ακολουθήσω τον Andrea και να μείνω μαζί του.

Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να προσπαθήσω να επιτεθώ πριν τον τελευταίο γύρο διότι αισθανόμουν ότι είχα κάτι ακόμη να δώσω. Εκείνος πίεζε σκληρά και έκανε ένα λάθος, κάτι που είναι κρίμα γιατί άξιζε να είναι εδώ στο βάθρο. Αυτό είναι κάτι που και ο Dani θα άξιζε τουλάχιστον μία φορά αυτή τη χρονιά.

Τέλος πάντων, όταν πέρασα τη γραμμή του τερματισμού ήρθε μία έκρηξη χαράς. Οι άνθρωποί μου είχαν προετοιμάσει τη γιορτή με τον τίτλο Level7 για την οποία δε γνώριζα τίποτε. Ποτέ δεν θέλω να ξέρω, όμως πιστεύω ότι τη διάλεξαν επειδή συνήθιζα να παίζω πολύ αυτό το παιχνίδι. Τώρα είναι ώρα να γιορτάσουμε αυτόν τον έβδομο τίτλο και να απολαύσουμε τους τρεις τελευταίους αγώνες”.

Dani Pedrosa #26 - 8ος

“Ο αγώνας σήμερα ήταν απογοητευτικός μια και δεν κατάφερα να πιάσω την αναμενόμενη επίδοση. Δεν είχα ιδανική αίσθηση πάνω στη μοτοσυκλέτα και δυσκολεύτηκα πολύ. Κρίμα γιατί αυτή είναι μία πίστα και ένας τόπος που μου αρέσουν πάρα πολύ. Τέλος πάντων, αυτή είναι η κατάσταση και πρέπει να προσπαθούμε να τα καταφέρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.

Θέλω να συγχαρώ το Marc, αυτό που έχει καταφέρει είναι εκπληκτικό. Αυτή τη χρονιά ήταν δυνατός παντού και έκανε ελάχιστα λάθη, παίρνοντας πάντα βαθμούς. Είναι ένας αναβάτης που εξελίσσεται συνεχώς. Πιστεύω ότι και η ομάδα έκανε εξαιρετική δουλειά”