Ο Bagania νικητής στον Lenovo Race of Champions
Marini & Bezzecchi στο βάθρο
Νέα 23/07/2022 - 20:20

Ο Αγώνας Lenovo Race of Champions ήταν το κύριο στιγμιότυπο της 2ης ημέρας στο World Ducati Week, στον οποίο πήραν μέρος του 21 οδηγοί της Ducati, οι 8 του MotoGP, μαζί με τους οδηγούς των Superbike και Supersport. Οδήγησαν στάνταρ Panigale V4 και Panigale V2, με δύο διαφορετικές κατατάξεις και βέβαια δύο νικητές. H μόνη αλλαγή που έγινε ήταν η εξάτμιση και η χρήση σλικ ελαστικών της Pirelli.

D34G racing | Nicholas Spinelli

Στον Αγώνα ο Pecco Bagnaia ξεκίνησε καλύτερα από όλους και δημιούργησε σταδιακά μια μικρή διαφορά, κάνοντας ταχύτερο γύρο στο 1'35.8, χρόνο εξωπραγματικό για νορμάλ μοτοσυκλέτα. Πίσω του ο Luca Marini έμεινε μπροστά από τον Marco Bezzecchi, προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στα μέσα του Αγώνα των 8 γύρων, αλλά με υπερθέρμανση φρένων και κινητήρα δεν πίεσε άλλο. Πίσω τους εκτός βάθρου έμεινε ο Jack Miller που έκανε ένα λάθος προς το τέλος, αλλά έμεινε τελικά μπροστά από τον Enea Bastianini. Την κατηγορία V2 κέρδισε ο Federico Caricasulo.

Η απονομή έγινε σε χαρούμενο κλίμα, ενώ χιλιάδες Ducatisti αποθέωσαν όλους τους οδηγούς.

Όλες οι μοτοσυκλέτες ήταν βαμμένες στο χέρι με τα αγωνιστικά χρώματα του κάθε οδηγού και ήδη διατίθενται προς πώληση μέσα από το e-commerce σύστημα της Drop Srl, μίας γνωστής εταιρίας αυτού του χώρου.

World Ducati Week: Lenovo Race of Champions