WSS 600: O Sofuoglu Πρωταθλητής, ο Laverty νικητής
Ο Τούρκος οδηγός πήρε τον δεύτερο Τίτλο του με την Honda CBR600RR
Νέα 04/10/2010 - 17:35

O Kenan Sofuoglu της Hannspree Ten Kate Honda, πήρε τον Τίτλο στο Supersport World Championship, τερματίζοντας 2ος στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στην πίστα Magny Cours, μαζεύοντας συνολικά 263 βαθμούς

Nικητής ήταν ο Eugene Laverty της Parkalgar Honda, που μείωσε τη διαφορά του από τον νέο Παγκόσμιο Πρωταθλητή στους 11 βαθμούς.

Σε ένα ωραίο αγώνα ο Chaz Davies της Triumph BE-1 ParkinGO, ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου και πήρε την 4η θέση στη βαθμολογία, πίσω από τον οδηγό της Kawasaki Motocard.com τον Joan Lascorz, που είναι τραυματίας.

Για τον 26 χρονο Τούρκο οδηγό είναι μετά τον πρώτο Τίτλο του 2007, μια χρονιά στην οποία πάλεψε δυναμικά και τελικά με 3 νίκες 7 δεύτερες και 3 τρίτες θέσεις, έδειξε ότι είναι σταθερά γρήγορος στα 600αρια, αφού τερμάτισε στο βάθρο σε όλους τους αγώνες της χρονιάς!

Συνολικά στα WSS 600 σε 56 αγώνες έχει 17 νίκες και 39 βάθρα.

Σίγουρα είναι ένας οδηγός που θα ήθελαν κάποιες ομάδες της Moto2 και αν θέλει να μπει στον κόσμο του MotoGP, θα πρέπει μέσα στα δύο επόμενα χρόνια να κάνει το βήμα.