6ος Αγώνας - Καταλωνία (Montmelo)
SBK Silverstone: ΕΔ1
Κυριάρχησε ο Sykes
Νέα 02/08/2013 - 20:55

Ο Tom Sykes ήταν ο ταχύτερος όλων στα πρώτα ελεύθερα σήμερα, πρώτη ημέρα στο Silverstone. Μετά την ατυχία του στη Μόσχα, όπου κι έχασε το προβάδισμα στη βαθμολογία, ο Βρετανός της Kawasaki έστειλε το μήνυμά του προς τους αντιπάλους του, με χρόνο 2:06.056.

Το ίδιο εντυπωσιακός ήταν και ο Leon Camier, σημειώνοντας το δεύτερο ταχύτερο χρόνο αλλά τέσσερα δέκατα πίσω από τον αναβάτη της Kawasaki. Στις επόμενες τρεις θέσεις έχουμε τρεις Ιταλούς. Πρώτος, στην τρίτη θέση, ο Fabrizio ο οποίος παραλίγο να χάσει το γύρο του Silverstone λόγω προβλημάτων με χορηγούς, δεύτερος ο Giugliano, ο οποίος πήρε την πρώτη του pole στη Ρωσία και τρίτος ο Melandri, ο οποίος θα πρέπει να βρει άλλη ομάδα, μιας και η BMW αποσύρει την υποστήριξή της από τα SBK από το 2014.

Ο Jonathan Rea - ενδεχομένως να βρίσκεται στο MotoGP του χρόνου - ήταν στην έκτη θέση, με τον περσινό νικητή του Silverstone, Loris Baz, να ολοκληρώνει έβδομος. Για μια ακόμη φορά οι δορυφορικές Aprilia ήταν ταχύτερες των εργοστασιακών, με τους Laverty και Guintoli (ο οποίος ακόμη δεν είναι έτοιμος μετά την εξάρθρωση ώμου που είχε) να τερματίζουν στην όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα.

Τη δεκάδα έκλεισε ο Badovini, ο οποίος και κατάφερε να χαρίσει στη Ducati το πρώτο της φετινό βάθρο φέτος, στο γύρο της Ρωσίας. Εις εκ των νικητών του 8ωρου αγώνα στη Suzuka, Leon  Haslam, ήταν εντέκατος ενώ ο Carlos Checa κατάφερε να κάνει μόλις 4 γύρους και τερμάτισε 15ος.