COTA Moto2: ΕΔ2
Ο Rins μπροστά με νέο απόλυτο χρόνο!
Νέα 09/04/2016 - 00:26

Οι τρεις πρώτοι των ΕΔ1 ήταν και αυτοί που ξεχώρισαν στις δεύτερες ελεύθερες δοκιμές της ημέρας για την Moto2.

Από αυτούς ο Alex Rins ήταν πολύ δυνατός, σε μια πίστα που πήρε την πρώτη του νίκη σε Παγκόσμιο επίπεδο (2013) και το πρώτο του βάθρο στην Moto2 (2015).

Ο Ισπανός της ομάδας του Sito Pons κατέρριψε δυο φορές τον απόλυτο χρόνο της πίστας που είχε από πέρυσι ο Xavier Simeon (2:09,888).

Στην τελευταία του έξοδο μάλιστα ήταν εντυπωσιακός, κάνοντας τρεις συνεχόμενους γύρους στο 2:09 όλοι τους καλύτεροι από τον καλύτερο χρόνο του Corsi.

Ο τελευταίος, όπως και το πρωί, πήρε τη δεύτερη θέση κι έμεινε κοντά στην κορυφή συνεχίζοντας την καλή παράδοση που δείχνει να χτίζει στη συγκεκριμένη πίστα η Speed Up.

Ο τρίτος Johann Zarco  είχε διαφορετική στρατηγική από τους υπόλοιπους.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής δεν βγήκε καθόλου από την πίστα και δοκίμασε τις ρυθμίσεις του σε ρυθμό αγώνα κάνοντας 19 συνεχόμενους γύρους.

Τόσο ακριβώς θα διαρκέσει και ο αγώνας της Κυριακής. Ο Zarco είχε ως καλύτερο χρόνο του το 2:09,760 που έκανε στον 12ο γύρο.

Ο Nakagami παρασύρθηκε σε πτώση από το λάθος του Sam Lowes στην αρχή, αλλά παρέμεινε δυνατός στη συνέχεια.

Κατάφερε να σκαρφαλώσει στο τέλος στην τέταρτη θέση και ήταν ο μόνος που πλησίασε τους τρεις αναβάτες μπροστά.

Ο Ιάπωνας είχε διαφορά τριών δεκάτων από την κορυφή, την ώρα που ο πέμπτος Schrotter ήταν πιο αργός περίπου μισό δευτ. από τον Nakagami!

Ο Lowes έπεσε για δεύτερη φορά σήμερα και τελικά έμεινε στην έκτη θέση, μπροστά από τον Sandro Cortese! Luthi, Aegerter και Salom έκλεισαν τη δεκάδα.