ΠΠΤ 2016 Μέγαρα5 ΝΕΟΙ & Racing
Κορωνάκης & Ντότσικας Νίκες & Τίτλο
Νέα 17/10/2016 - 22:14

Με μίζερο τρόπο έκλεισε το ΠΠΤ για την κατηγορία των Νέων οδηγών, που με μόλις 4 συμμετοχές, δείχνει ότι οι προσπάθειες για την προσέλκυση νέων οδηγών πρέπει να εντατικοποιηθούν. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ήδη Πρωταθλητής από τον προηγούμενο Αγώνα, ο Κερκυραίος Βασίλης Κορωνάκης με την ΚΤΜ390, τα πήρε όλα και σε αυτόν τον Αγώνα. Μετά το 1:05.264 των Κατατακτηρίων, “έγραψε” 1:05.798 στον Αγώνα και πήρε μια ακόμη άνετη νίκη. Ο Νότης Παπαπαύλου με την Yamaha R3 έμεινε 9'' πίσω του με ταχύτερο γύρο στο πολύ καλό 1:06.216. Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δάνος Μπαξίσογλου με μια ακόμη R3 που κέρδισε άνετα τη μάχη με την άλλη 390 του Γιάννη Χάλαρη.

Στην Racing επίσης το θέαμα απουσιάζει, αφού η συντήρηση των δίχρονων μοτοσυκλετών δεν είναι πια εύκολη, ούτε καν το να βρεθούν τα σωστά ελαστικά. Ο νεαρός Λέανδρος Ντότσικας όμως οδήγησε άψογα την Yamaha TZ250 της Tsokos Racing και κάλυψε το φετινό κενό που άφησε ο σοβαρός τραυματισμός του Πρωταθλητή Λάμπρου Τσώκου, κατακτώντας τον πρώτο του Τίτλο άνετα, μετά τη νίκη και στα Μέγαρα. Ο Μάκης Σιφναίος με μια ακόμη ΤΖ250 δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του πρώτου και περιορίστηκε σε ένα μοναχικό αγώνα στη 2η θέση. Ευτυχώς έγινε μάχη για την 3η θέση μεταξύ του Γιώργου Κίτσου (Honsa RSW250) και Ανδρέα Λεφέβρ που κράτησε όμως μόνο 10 γύρους, καθώς ο Λεφέβρ εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη. Ο Βασίλης Στάμου με ΤΖ πήρε την 4η θέση, μπροστά από τον Βασίλη ρούση επίσης με ΤΖ, ενώ εγκατέλειψε ο Κωνσταντίνος Λεφέβρ με την 6η ΤΖ της κατγορίας.

Φωτ.: Ιωάννα & Γιώργος Φιωτάκης IGF Productions

Στα συνοδευτικά αρχεία τα αποτελέσματα αναλυτικά.