Νίκη του Jose Cornejo, o Price ανεβαίνει στην κορυφή
Νέα 13/01/2023 - 18:00

Αν άλλες ειδικές του Rally Dakar του 2023 φαινόταν σαν να τελείωσαν πριν ο υπόλοιπος κόσμος σηκωθεί καλά καλά από το κρεβάτι, τότε η 12η ειδική σίγουρα ήταν το κάτι άλλο.

Οι αναβάτες ξεκίνησαν τα 185 χιλιόμετρα λίγο πριν τις 7 π.μ., με συνολικό χρόνο οδήγησης δύο ωρών, ενώ ήταν μια ειδική που πήρε 2 μέρες για να σχεδιαστεί. Σήμερα, οι αναβάτες βρίσκονταν στην ειδική προτού ο κόσμος καν τελειώσει το πρωινό του στο στρατόπεδο (bivouac) Shaybah  στις 9 το πρωί τοπική ώρα.

Ήταν μια γρήγορη και έξαλλη μέρα χωρίς σημαντικά προβλήματα πλοήγησης, με μόνο θέμα το ποιος μπορούσε να διαβάσει καλύτερα τους αμμόλοφους. Οι αναβάτες ξέρουν ότι είναι η ώρα της κρίσης με μόλις τρεις ημέρες αγώνα να απομένουν και η σημερινή ειδική είχε μεγάλη σημασία.

Οι τρεις κορυφαίοι αναβάτες στα πρώτα στάδια ήταν όλοι οι αναβάτες του KTM Group, ο Luciano Benavides, ο Toby Price και ο Daniel Sanders, αλλά στις οθόνες χρονισμού υπήρχαν τουλάχιστον έξι αναβάτες που βρίσκονταν στην διαμάχη.

Ο επικεφαλής της γενικής κατάταξης, Skyler Howes έκανε μια σχετικά πιο αργή εκκίνηση, από την τέταρτη θέση, και αυτό κόστισε στον Αμερικανό. Ασυνήθιστο για τον Skyler, δεν μπόρεσε να επωφεληθεί από τα μπόνους χρόνου (χρειαζόταν να ξεπεράσει τον ομόσταυλό του) και τελείωσε τη μέρα σχεδόν τρία λεπτά πίσω από τον νικητή.

Ο Daniel Sanders ήταν μπροστά σε μεγάλο μέρος της ειδικής, μαζεύοντας μπόνους σε χρόνο. Τα λίγο πάνω από 3 λεπτά μπόνους χρόνου άξιζαν τον κόπο, καθώς τον ανέβασαν από μια θέση στην πρώτη δεκάδα στη δεύτερη θέση της ημέρας.

O Toby Price συγκέντρωσε 1,18 μπόνους χρόνου, κάτι που τον βοήθησε να τερματίσει τρίτος στη ειδική και να ανέβει στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, με διαφορά 1 λεπτό και 28 δευτερόλεπτα.

Ξεκινώντας από τη 10η θέση, ο Kevin Benavides βρισκόταν στο σωστό μέρος για να επωφεληθεί από τα ίχνη που άφησαν, αλλά μετά τα μπόνους χρόνου ο Kevin πήρε τελικά την πέμπτη θέση.

Ο Jose Cornejo ήταν τελικά ο αναβάτης που πήρε την νίκη στη 12η ειδική του Dakar, ενώ και οι άλλες 2 Honda των Adrien Van Beveren και Pablo Quintanilla βρέθηκαν επίσης στην πρώτη δεκάδα.