ΠΠΤ 2oς Αγώνας: Μέγαρα Κατατακτήριες Δοκιμές
Αφιέρωμα στις Κατατακτήριες του 2ου Αγώνα της χρονιάς
Νέα 26/05/2012 - 23:23

Φωτογραφία: Βαγγέλης Μαραγκός Σ.Ο.Α.Μ.

Έγιναν οι Κατατακτήριες Δοκιμές του 2ου Αγώνα για το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Μοτοσυκλετών, που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Οδηγών Αγώνων Μοτοσυκλέτας, με την Iron Team στην οργάνωση και του Αγώνα των Μεγάρων, μετά από τον 1ο στην Τρίπολη.

Το μέλος του Συνδέσμου και φωτογράφος Αγώνων και μοτοσυκλέτας, ο Βαγγέλης Μαραγκός μας έστειλε τις πολύ ωραίες φωτογραφίες κίνησης, από τους 4 οδηγούς που πήραν την pole position στις 4 κατηγορίες.

Στην ΟΡΕΝ ο Στράτος Δεβελέκος με την Honda CBR1000RR που ετοιμάζει η ομάδα του πολυπρωταθλητή Γιάννη Μπούστα teamboustas.net σημείωσε 1:00.806 στις Κατατακτήριες 1 και δεν μπήκε καθόλου στις δεύτερες. Κινδύνευσε μάλιστα να χάσει την pole position από τον Κωνσταντίνο Φωτιάδη που πέτυχε 1:00.894 το απόγευμα, εντυπωσιάζοντας. ο Μιχάλης Σπηλιώτης που αντιμετώπισε τεχνικά προβλήματα με την Yamaha R1 έμεινε στην 3η θέση, με διαφορά μισό δευτερόλεπτο. Την πρώτη σιερά της εκκίνησης συμπληρώνει ο Άρης Γκοντζάρης. Εντυπωσιακός ήταν και 17χρονος Γιώργος Παπασταύρου που με μια Yamaha R6 πήρε την 6η θέση γενικής και την 1η ανάμεσα στις μοτοσυκλέτες 600 κυβικών, με χρόνο 1:02.614!

Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος

Στην κατηγορία Racing 125/250 ο Γιώργος Κίτσος με την Honda RS250 πήρε άνετα την pole position με 1:01.443, αφήνοντας 2ο το νικητή της Τρίπολης Ανδρέα Παργινό που σημείωσε 1:03.566. Στην 3η θέση ο Ανδρέας Λεφέβρ, μισό δευτερόλεπτο πιο πάνω, ενώ την πρώτη σειρά συμπληρώνει ο Ιάσωνας Αυλωνίτης.

Στην Supersport o Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος με την Triumph 675 της ομάδας Pierrakos Racing εντυπωσίασε με την επίδοσή του, ιδιαίτερα το απόγευμα που ήταν ο μόνος οδηγός όλων των κατηγοριών που κατέβηκε το 59'' με χρόνο 58.929! Δίπλα του θα ξεκινήσει ο πολυπρωταθλητής Σάκης Σινιώρης με την Honda CBR600RR, χορηγούς τους φίλους του και χρόνο 59.324. Ο Σωτήρης Μπεγνής πήρε την 3η θέση με 59.919 και την πρώτη σειρά κλείνει ο Μιχάλης Κουτσουμπός με 59.989, που μάλιστα είχε τον 3ο ταχύτερο γύρο το απόγευμα που η πίστα ήταν αργότερη.

Γιώργος Κίτσος

Στην Superstock ο Κώστας Κοντομάρος με την Ducati 1098R της Fan Motorcycles που ετοιμάζει η ομάδα Meremetis Team, σημείωσε στις Κατατακτήριες 1 τον απόλυτο χρόνο της ημέρας με 58.853 και το απόγευμα με 59.001 ήταν ο μόνος της μεγάλης κατηγορίας που κατέβηκε το ένα λεπτό. Δίπλα του θα ξεκινήσει ο Άρης Γκιζίνος που σημείωσε 59.312, αλλά είχε και μια πτώση που του έκοψε το ρυθμό το απόγευμα. Από την 3η θέση θα τους ακολουθήσει ο Βασίλης ευθυμίου με την εντυπωσιακή MV Agusta. Μάλιστα στην τέντα της ομάδας του βρίσκεται και η νέα MV των 675cc που μπορούν οι θεατές να θαυμάσουν από κοντά! Την πρώτη σειρά της εκκίνησης συμπληρώνει ο Γιώργος Μαρκεζίνης που με 59.902 είναι ο τελευταίος που έχει χρόνο κάτω από ένα λεπτό, με την επίδοσή του στις Κατατακτήριες 1.

Στράτος Δεβελέκος

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ξεκινάει στις 11:00 με την κατηγορία ΟΡΕΝ. Προηγουμένως θα έχει γίνει το Ζέσταμα των οδηγών.

Στο κάτω μέρος της σελίδας δείτε τα αποτελέσματα κάθε κατηγορίας αναλυτικά.