ΠΠΤ Μέγαρα SS: Ο Συνιώρης 1ος, ο Παναγιωτόπουλος Πρωταθλητής
Ωραία μάχη των δύο διεκδικητών του Τίτλου
Νέα 21/10/2012 - 20:20

Κείμενο: Δημήτρης Διατσίδης

Φωτογραφία: Βαγγέλης Μαραγκός Σ.Ο.Α.Μ.

Ο Τίτλος της κατηγορίας Supersport ήταν υπόθεση δύο οδηγών ουσιαστικά, του νεαρού 19χρονου Γρηγόρη Παναγιωτόπουλου και του έμπειρου πολυπρωταθλητή Σάκη Συνιώρη.

Ο Γρηγόρης χρειαζόταν την 5η θέση, αν ο Σάκης κέρδιζε τον αγώνα, για να πάρει τον πρώτο του Τίτλο.

Όμως ο οδηγός της Pierrakos Racing με την Triumph 675 δεν ήθελε να κάνει αγώνα στρατηγικής! Προσπάθησε να κερδίσει και μάλιστα πέρασε στην 1η θέση του Αγώνα και πέτυχε τον ταχύτερο γύρο με 59.003, που ήταν και ο απόλυτα ταχύτερος γύρος σήμερα! Από την πλευρά του ο αποφασισμένος Συνιώρης με την Honda της ομάδας Boutos Racing, απάντησε, ξαναπέρασε πρώτος έκανε 59.134 στον 18ο γύρο από τους 24 και πήρε τη 2η φετινή του νίκη.

Ωραία μάχη με τους δύο να έχουν φοβερό ρυθμό μέχρι το τέλος και τον Παναγιωτόπουλο να γιορτάζει το Πρωτάθλημα.

Συνιώρης, Παπαγεωργίου

Αρκετά πιο πίσω έγιναν επίσης όμορφες μάχες για το τρίτο σκαλί του βάθρου. Αρχικά ο περσινός Πρωταθλητής Άλεξ Παπαγεωργίου (Yamaha) κράτησε αυτή τη θέση, για να χάσει σταδιακά θέσεις, με πρόβλημα στα ελαστικά του.

Ο Βαγγέλης Καρακατσάνης (Honda) έκανε έναν ακόμη ωραίο αγώνα φέτος και πήρε την 3η θέση σε Αγώνα και Πρωτάθλημα.

Πίσω του ο Σωτήρης Μπεγνής (Team Boustas – Yamaha R6), μετά από τους πρώτους γύρους ανέβασε ρυθμό και κάποια στιγμή προς το τέλος απείλησε τον Καρακατσάνη, αλλά ένα γλίστρημα του έκοψε το ρυθμό και μετά μια έξοδος τον άφησε πιο πίσω και έτσι αρκέστηκε στο να κρατήσει την 4η θέση, μπροστά από τον Μιχάλη Κουτσουμπό (Honda) που είχε και αυτός ανεβοκατεβάσματα στην απόδοσή του.

Παναγιωτόπουλος, Καρακατσάνης

Ο Παπαγεωργίου έμεινε μόνος 6ος, ενώ πίσω του αρχικά ο Νίκος Περιστεράς (Yamaha) δέχθηκε πίεση για πολλούς γύρους από τον Γιάννη Τζωρτζόπουλο (Honda), που τελικά έμεινε 8ος.

Ο Γιώργος Μανδρώνης (Yamaha) έκανε μοναχικό αγώνα, όπως και οι Μάκης Σιφναίος, Γιώργος Χάλαρης και Μάριος Πέτρου.

Στην βαθμολογία ο Παναγιωτόπουλος πήρε τον Τίτλο με 106 βαθμούς, ο Συνιώρης πήρε 97, ο Καρακατσάνης 78, ο Παπαγεωργίου 69, ο Μπεγνής 48, ο Κουτσουμπός 48, ο Περιστεράς 47, ο Τζωρτζόπουλος 41.

Δείτε στο κάτω μέρος της σελίδας τα αποτελέσματα, στο συνοδευτικό αρχείο.