3ος Αγώνας - HΠΑ
Ο Schwantz κέρδισε ξανά
Σε αγώνα ιστορικών μοτοσυκλετών
Νέα 10/10/2011 - 11:15

Ο Kevin Schwantz επέστρεψε στις νίκες, 15 χρόνια έπειτα από την απόσυρσή του από την ενεργό δράση. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 1993 στα 500cc, έλαβε μέρος στον αγώνα που έγινε στην πίστα Barber Motorsports Park, στην τελευταία διοργάνωση του Πρωταθλήματος AHRMA, το οποίο αφορά αναβάτες του παρελθόντος.

Ο Schwantz (φωτογραφία) συμμετείχε στην κατηγορία των ιστορικών μοτοσυκλετών οδηγώντας μια Norton Manx 500. Μάλιστα κέρδισε και το έκανε με τον γνώριμο τρόπο του. Στον τελευταίο γύρο προσπέρασε τον Pat Mooney και τέθηκε επικεφαλής, ενώ είχε έντονο συναγωνισμό σε όλο τον αγώνα και με άλλους αναβάτες.

Παρών στην διοργάνωση ήταν και ο Ιταλός Dario Marchetti ο οποίος συμμετείχε σε άλλη κατηγορία, με πιο σύγχρονες μοτοσυκλέτες. Ο Marchetti οδήγησε μία Ducati 848 της ομάδας Ducshop και τερμάτισε στην έβδομη θέση.

Φωτογραφικό: Monster Athens SX Free Style

WSBK: Κατηγορείται για απάτη η Ceramica Althea