Aragon 2 Moto3: ΕΔ1
11 οδηγοί στο 1:58 με πρώτο τον Masia!
Νέα 23/10/2020 - 12:40

Η πίστα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση σήμερα το πρωί στην Αραγωνία, παρά τη χτεσινή βροχή, ενώ και η θερμοκρασία ήταν ιδανική για καλούς χρόνους.

Έτσι οι οδηγοί της Moto3, μια εβδομάδα μετά τον πρώτο Αγώνα στην Aragon, μπήκαν και πάλι στην πίστα και στο τέλος 11 από αυτούς έκαναν χρόνους στο 1:58!

Πριν από μία εβδομάδα μόνο ένας οδηγός είχε καταφέρει να κάνει χρόνο στο 1:59 στα πρώτα ελεύθερα της κατηγορίας…

Ο νικητής του Αγώνα, ο Jaume Masia, πήρε την πρώτη θέση με 1:58,076 ενώ τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Romano Fenati μόλις 0,136’’ πίσω του.

Την έκπληξη έκανε στην 3η θέση ο Deniz Oncu, με διαφορά μόλις δυο δεκάτων από την κορυφή, ενώ αρκετά πιο πίσω ήταν ο Albert Arenas.

Ο Ισπανός ήταν ο πρώτος που έκανε χρόνους στο 1:58, αλλά στα τελευταία λεπτά τον μιμήθηκαν πολλοί από τους συναθλητές του αφήνοντάς τον τελικά στην 4η θέση.

Τον προηγούμενο Αγώνα τον έχασε επειδή ο γυμναστής του – με τον οποίο ταξίδευε στην ίδια πτήση από Γαλλία σε Ιταλία – βρέθηκε θετικός στον Covid-19.

Τώρα όμως ήταν στην πίστα ο Tony Arbolino και αμέσως κατάφερε να δείξει την ταχύτητά του, ανεβαίνοντας στην 5η θέση.

Δείτε τα αποτελέσματα των ΕΔ1 της Moto3 στην Aragon 2 στο συνοδευτικό μας αρχείο.