WSBK Assen: O Checa φοβερός νικητής στον 2ο Αγώνα
Στον τελευταίο γύρο έδειξε τη δύναμή του
Νέα 17/04/2011 - 18:31

O Carlos Checa έχει ξεκινήσει την χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Σήμερα στην Ολλανδία κατάφερε να αυξήσει, την ήδη μεγάλη βαθμολογική διαφορά που έχει στο Πρωτάθλημα, με μια πειστική νίκη στον 2ο Αγώνα της ημέρας.

Ο 38χρονος Ισπανός είχε υπομονή στην αρχή, πέρασε μπροστά από τον Haga που προηγήθηκε και μετά έμεινε στην 2η θέση όταν ο ορμητικός Biaggi πέρασε με τη σειρά του στην κορυφή της κούρσας. Στον τελευταίο γύρο ο Checa με μια ωραία και καθαρή κίνηση πέρασε τον Ιταλό Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2010 και πήρε την 4η φετινή του νίκη στους 6 πρώτους αγώνες της χρονιάς. Η επιλογή του να βάλει το μαλακότερο λάστιχο της Pirelli του βγήκε και πάλι, αφού κράτησε μέχρι το τέλος και δούλεψε άψογα με την Ducati του. Έτσι τώρα προηγείται με 43 βαθμούς διαφορά στην κούρσα του Τίτλου, αν και είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για αυτό!

Ο Max Biaggi από την πλευρά του είναι ευχαριστημένος που έφτασε και πάλι κοντά στην πρώτη θέση και πιστεύει, όπως δήλωσε, ότι λύνοντας κάποια μικρά προβλήματα με το στήσιμο της Aprilia RSV4 Factory – που έφεραν σπινάρισμα του πίσω τροχού – θα είναι και πάλι στην κορυφή. Με τις δύο δεύτερες θέσεις σήμερα, ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, αφού ο Marco Melandri (που ήταν ο ταχύτερος στην ευθεία με 298.7 χαω) έπεσε στον 2ο αυτό αγώνα και δεν βαθμολογήθηκε, μένοντας 3ος.

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο νικητής του 1ου Αγώνα, ο Βρετανός Jonathan Rea με την Honda CBR1000RR που δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των πρώτων και χρειάστηκε να δώσει μάχη για τη θέση αυτή.

Ο ομόσταυλος του Biaggi, o επίσης Βρετανός Leon Camier πήρε μια άξια 4η θέση, αφού «καθάρισε» σε μια σκληρή μάχη με 5 οδηγούς. Μάλιστα σημείωσε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

Ο οδηγός της δορυφορικής Aprilia o Nori Haga έκανε έναν σπουδαίο αγώνα στην αρχή, αφού προηγήθηκε στην κούρσα, χάνοντας σταδιακά θέσεις και τερματίζοντας 8ος πάνω στο νήμα, μπροστά από τις ιδιωτικές Ducati των Smrz & Guintoli.

O Leon Haslam με την BMW ήταν 5ος, κερδίζοντας την μάχη με τους Eugene Laverty (Yamaha) & Michel Fabrizio (Suzuki).

Από τους οδηγούς της Kawasaki, o Tom Sykes τερμάτισε στην 11η θέση, με τον Joan Lascroz 12ο.