4ος Αγώνας - Ισπανία (Jerez)
Από τις φόρμες στα κουστούμια!
Αυλαία για το 2017 με τη γιορτή στην Valencia
Νέα 13/11/2017 - 17:02

Με τη βράβευση των καλύτερων οδηγών σε όλες τις κατηγορίες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος έπεσε η αυλαία του Πρωταθλήματος για το 2017.

Μαζί με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα βραβεύτηκαν και οι νικητές τόσο του Idemitsu Asia Talent Cup, ο Deniz Oncu, όσο και του Red Bull Rookies Cup, Kazuki Masaki.

Ο Marquez βραβεύτηκε τόσο ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής για το 2017, όσο και για το ότι ήταν ο καλύτερος στις κατατακτήριες και φέτος (5η συνεχόμενη χρονιά).

Ο Zarco πήρε τα βραβεία τόσο του καλύτερου Rookie της μεγάλης κατηγορίας, όσο και του καλύτερου δορυφορικού αναβάτη για το 2017.

Μαζί με τον Πρωταθλητή Marquez, στη σκηνή ανέβηκαν για να πάρουν τα μετάλλιά τους τόσο ο δεύτερος Dovi, όσο και ο τρίτος Vinales.

Οι τρεις πρώτοι της Moto3

Στην Moto2 βραβεύτηκε ο Morbidelli ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής αλλά κι εκείνος με τις περισσότερες poles σε όλη τη χρονιά.

Ο καλύτερος rookie της χρονιάς για τη μεσαία κατηγορία ήταν ο Peco Bagnaia, ενώ μαζί με τον Morbido βραβεύτηκαν τόσο ο 2ος στη βαθμολογία Luthi αλλά και ο τρίτος Oliveira.

Στην Moto3 το δικό του βραβείο ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής πήρε ο Joan Mir, ενώ ο κορυφαίος στις κατατακτήριες ήταν ο Jorge Martin με εννέα (νέο ρεκόρ).

Τα δικά τους μετάλλια παρέλαβαν και οι Romano Fenati και Aron Canet ως δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα στη φετινή βαθμολογία Πρωταθλήματος.

Η Honda πήρε τον Τίτλο στους Κατασκευαστές τόσο στη μεγάλη, όσο και στη μικρή κατηγορία (Moto3), ενώ στην Moto2 το βραβείο απονεμήθηκε σε εκπρόσωπο της Kalex.

Τον Τίτλο της καλύτερης ομάδας στο φετινό Πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας, πήρε εκπρόσωπος της Repsol Honda.

Να σημειώσουμε ότι τη βραδιά των βραβεύσεων μετέδωσε ζωντανά η COSMOTE TV ενώ προσκεκλημένος στην εκδήλωση ήταν ο «δικός μας» Δημήτρης Διατσίδης.