Rally Dakar: 12η Ειδική
Νίκη του Quintanilla, ο Sunderland είναι ο φετινός Πρωταθλητής του Dakar
Νέα 14/01/2022 - 15:13

Ο Sunderland έφτασε στην σχετικά σύντομη τελευταία ειδική των 164 χιλιομέτρων από την Bhisa στη Jeddah, με σχεδόμ 7 λεπτά προβάδισμα έναντι του πλησιέστερου αντιπάλου του, Pablo Quintanilla της Honda.

Παρά το γεγονός ότι τερμάτισε δεύτερος στην ειδική, ο Sunderland έκανε αρκετά για να διατηρήσει το πλεονέκτημά του μέχρι τον τερματισμό, όντας μόλις 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή της ειδικής, Quantilla, για να κερδίσει τον Χιλιανό με 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα στην τελική κατάταξη.

Σηματοδοτεί τον δεύτερο θρίαμβο του Sunderland στο Dakar, μετά το 2017, και έναν πρώτο θρίαμβο στην εποχή της Σαουδικής Αραβίας για τον όμιλο της KTM - τερματίζοντας μια σειρά από δύο νίκες για τη Honda.

Ο Matthias Walkner ολοκλήρωσε το γενικό βάθρο για την KTM πίσω από τον Quintanilla, με 7 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα απόσταση από τον Sunderland.

Ο Sunderland είχε τον έλεγχο του Rally του 2022 κατά το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, εκμεταλλευόμενος πρώτα το πλεονέκτημα που πήρε στην δεύτερη ειδική και κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα έναντι των ανταγωνιστών του μέχρι την ημέρα ανάπαυσης.

Μια δύσκολη έβδομη ειδική έριξε τον Sunderland, αλλά σύντομα πολέμησε για να κερδίσει την όγδοη ειδική και να πάρει πίσω την πρώτη θέση. Ο Adrien van Beveren κατάφερε να τον εκθρονίσει μετά την δέκατη ειδική, αλλά ο δεύτερος χρόνος του Sunderland στην προτελευταία ειδική αποδείχτηκε το αποφασιστικό χτύπημα για την γενική κατάταξη.

Ο Van Beveren, ο οποίος έχασε 15 λεπτά σε σχέση με τον Sunderland στην 11η ειδική, εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης για τη Yamaha, ενώ ο Joan Barreda ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα με την εργοστασιακή του Honda.

Ένας άλλος αναβάτης της Honda, ο Ricky Brabec, ήταν έκτος συνολικά αφού έχασε τη νίκη στην τελική ειδική του Rally για μόλις πέντε δευτερόλεπτα από τον Quintanilla, ενώ ο Jose Ignacio Cornejo εξασφάλισε ότι και οι τέσσερις αναβάτες της Honda  τερμάτισαν στην πρώτη επτάδα.

Οι υπόλοιπες θέσεις στην πρώτη δεκάδα παρέμειναν αμετάβλητο μετά την 11η ειδική, με τον Andrew Short (Yamaha) να καταλαμβάνει την όγδοη θέση μπροστά από τον κορυφαίο rookie Mason Klein (KTM) και τον δύο φορές νικητή του Dakar Toby Price (KTM).

Ο Danilo Petrucci τερμάτισε την τελευταία ειδιική στην 34η θέση, παίρνοντας την 90η θέση της γενικής κατάταξης, λόγω της βαριάς ποινής που του επιβλήθηκε μετά το μηχανικό πρόβλημα που αντιμετώπισε στις αρχικές ειδικές του Rally.

O Έλληνας αναβάτης, Βασίλης Μπούδρος πήρε τελικά την 70η θέση της γενικής κατάταξης, τερματίζοντας 55ος στην τελευταία ειδική.