Ποιοί κέρδισαν στα προηγούμενα Grand Prix/oρόσημα;
Νέα 10/05/2023 - 20:00

Το συγκλονιστικό 1000ο Grand Prix θα γιορταστεί στο SHARK Grand Prix de France αυτού του Σαββατοκύριακου, αλλά πού πραγματοποιήθηκαν τα άλλα Grand Prix ορόσημα μεταξύ 1949 και 2023 - και ποιος κέρδισε σε αυτά; Αποφασίσαμε να ρίξουμε μια μικρή ματιά:

100ο Grand Prix – 1962 GP Ισπανίας (Montjuïc)
Το 100ο GP πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη με τις κατηγορίες των 50cc, 125cc και 250cc να συμμετέχουν. Ο Hans Georg Anscheidt, πλέον θρύλος των MotoGP, κέρδισε τον αγώνα των 50cc, ενώ ο πρώτος Ιάπωνας νικητής Grand Prix, ο Kunimitsu Takahashi, κέρδισε τον αγώνα των 125cc. Ο Jim Redman, ένας άλλος θρύλος των MotoGP, ήταν ο νικητής στην κατηγορία των 250cc.

200o Grand Prix – 1970 GP Βελγίου (Spa-Francorchamps)
Το διάσημο Spa-Francorchamps φιλοξένησε το 200ο Grand Prix εν μέσω της χρυσής εποχής του Giacomo Agostini. Όπως ήταν αναμενόμενο, ο θρυλικός Ιταλός κέρδισε τον αγώνα των 500cc στο Βέλγιο στο δρόμο προς την κατάκτηση του πέμπτου διαδοχικού Πρωταθλήματός του στην κορυφαία κατηγορία. Ο Rodney Gould και ο Angel Nieto κέρδισαν τους αγώνες 250cc και 125cc, με τη νίκη του Nieto να είναι η πρώτη του στην κατηγορία. Ο Ισπανός Θρύλος τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον Aalt Toersen στα 50cc.

300ο Grand Prix – 1978 GP Σουηδίας (Karlskoga)
To 300ο Grand Prix σημειώθηκε στη Σουηδία καθώς ο δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Pierpaolo Bianchi, κέρδισε στον αγώνα των 125cc, ενώ ο Gregg Hansford πήρε τις νίκες στα 250cc και 350cc. Ο Barry Sheene κέρδισε τον αγώνα των 500cc, αλλά ο Βρετανός - είδωλο θα έχανε το Πρωτάθλημα του 1978 από τον «King» Kenny Roberts.

400ο Grand Prix – 1986 GP Γαλλίας (Le Castellet)
Στο πρώτο ορόσημο σε γαλλικό έδαφος, ο Ιταλός Luca Cadalora κέρδισε τον Fausto Gresini στην κατηγορία των 125cc. Ο Carlos Lavado από τη Βενεζουέλα κέρδισε τον αγώνα των 250cc στο δρόμο του για να κατακτήσει το δεύτερό του Πρωτάθλημα, ενώ ο Eddie Lawson στάθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου των 500cc για να τον βοηθήσει να κερδίσει επίσης το δεύτερο Πρωτάθλημά του.

500ο Grand Prix – 1993 GP Ευρώπης (Circuit de Barcelona-Catalunya)
Ήταν ο Noboru Ueda που πήρε τη νίκη στην κατηγορία των 125cc για το 500ο Grand Prix της ιστορίας. Ο Max Biaggi ήταν ο νικητής των 250cc και ο Wayne Rainey σημείωσε την προτελευταία νίκη της καριέρας του στα 500cc.

600o Grand Prix – 2000 GP Καταλονίας (Circuit de Barcelona-Catalunya)
100 GP αργότερα και βρισκόμαστε και πάλι στην Καταλονία. Ο Simone Sanna και ο Olivier Jacque έλαμψαν στους αγώνες των 125cc και των 250cc, ενώ ήταν ο τελικός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kenny Roberts Jr που πήρε την τρίτη του νίκη της χρονιάς στην κορυφαία κατηγορία.

700ο Grand Prix – 2006 GP Γερμανίας (Sachsenring)
To Sachsenring ήταν η πίστα που φιλοξένησε το 700ο GP καθώς ο Mattia Pasini ξεπέρασε τον Alvaro Bautista για να κερδίσει τα 125cc. Ο Yuki Takahashi ήταν μπροστά από τον Alex De Angelis στη μεσαία κατηγορία, καθώς ο Valentino Rossi ηγήθηκε μιας πρώτης τετράδας με διαφορά λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο για να πάρει μια διάσημη νίκη στο Sachsenring.

800ο Grand Prix – 2012 GP Γαλλίας (Le Mans)
Και πάλι στη Γαλλία, αυτή τη φορά στο Le Mans, ήταν ένα ονειρεμένο Σαββατοκύριακο για τον Louis Rossi που διεκδίκησε μια ονειρεμένη νίκη εντός έδρας στον αγώνα της Moto3. Ο Tom Lüthi και ο Jorge Lorenzo ήταν οι νικητές των Moto2 και MotoGP.

900ο Grand Prix – 2017 Aragon GP (MotorLand Aragon)
Τρία πολύ γνωστά ονόματα μοιράστηκαν τις νίκες των Moto3, Moto2 και MotoG στο 900ο GP: Joan Mir, Franco Morbidelli και Marc Marquez. Και οι τρεις θα κέρδιζαν τελικά τα Πρωταθλήματα εκείνης της χρονιάς στις αντίστοιχες κατηγορίες τους.

Ποιος θα βγει νικητής στο 1000ο GP αυτό το Σαββατοκύριακο; Δεν θα αργήσουμε να το μάθουμε.

H Michelin έτοιμη να αντιμετωπίσει το 1.000ο Grand Prix στην εντός έδρας πίστα του Le Mans

Quartararo: Αφήνουμε πίσω το δράμα της Jerez